Jetzt buchen
Jetzt buchen
Do you speak lego? Zabawa z której się nie wyrasta.')">

Do you speak lego? Zabawa z której się nie wyrasta.

scroll-seite
06 Juni 2023

Co właściwie znaczy słowo lego?

To skrót od duńskich słów leg godt co znaczy baw się dobrze. Jakiś czas temu ktoś zauważył również, że po łacinie 'lego' znaczy ja buduję. A możliwości budowania z klocków lego są nieograniczone. 6 standardowych klocków o wymiarach 2×4 można połączyć ze sobą na ponad 915 milionów sposobów.

W Przystań Hotel&Spa  uczestnicy warsztatów mają oczywiście więcej klocków do zabawy i budowania.  A lego to zabawa dla każdego"

Na pudełkach lego clasic podany jest przedział wiekowy, 4-99. Rodzice i dziadkowie o tym wiedzą,  bo z upodobaniem uczestniczą w zajęciach bawiąc się ze swoimi pociechami. I słusznie. Taki „udział” podczas zabawy dziecka jest bardzo ważny. Pomoc dziecku w kontrolowaniu emocji jest nieodzownym elementem wychowania. A emocji nie brakuje... od euforii po zbudowaniu udanej konstrukcji po wściekłość gdy coś nie wychodzi.

A często się zdarza, że budowanie z lego bardziej wciąga rodziców niż dzieci.

Z danych wynika, że ponad 70% klientów lego to mężczyźni 40+

A co najczęściej budują dzieci?

Chłopcy budują najczęściej samochody, statki czy rakiety. Dziewczynki natomiast zazwyczaj domy i  sklepy. Są to oczywiście pomysły zaczerpnięte ze standardowych instrukcji z zestawów. lego. Kreatywność najbardziej wyzwala jednak wychodzenie poza schematy i budowanie z klocków np. abstrakcyjnych pojęć, np. przyjaźni czy radości.

 A co jak ktoś nie jest kreatywny?

Niektórzy twierdzą, że nie mają głowy do pomysłów, że nie umieją nic wymyśleć, że nie są kreatywni. To błędne przekonanie,  gdyż wszyscy jesteśmy kreatywni, każdy ma tą zdolność tworzenia nowych rzeczy. I nie należy wierzyć w teorie, że kreatywność ginie z wiekiem. A zabawa pomaga w utrzymaniu zdolności do tworzenia na niezmiennie wysokim poziomie. To radość  podczas zabawy wyzwala kreatywne pomysły. A o roli zabawy, gry w rozwoju ludzkości pisze między innymi holenderski filozof Johan Huizinga w  książce "Homo ludens" czyli "człowiek bawiący się".

 

Czy z lego się „wyrasta”?

Stanowczo nie. Klocki lego pozwalają wprowadzić wymiar szkoleń i warsztatów dla dorosłych  na inny poziom,  uwolnić pełen potencjał pracowników, zachęcając  ich do uczestnictwa, zaangażowania i wniesienia swego wkładu w rozwój firmy. Z metody tej korzystają na świecie większe i mniejsze organizacje, zarówno prywatne jak i publiczne, od inżynierów w NASA po urzędników w Brukseli.

Oparta jest między innymi o wiedzę z psychologii rozwojowej i pozytywnej, teorię myślenia rękoma i słuchania oczami, storryteling, konstrukcjonizm a nazywa się Lego Serious Play. Zabawa jest nieodłącznym elementem poszukiwania rozwiązań podczas budowania z klocków lego. Już Platon pisał, iż podczas jednej godziny zabawy więcej się o człowieku dowiesz niż dyskutując z nim cały rok.

Warsztaty metodą Lego Serious Play nadają się zarówno na potrzeby teambuildingu, jak też zwiększenia efektywności w pracy, a nawet do budowania strategii firmy.

Warsztaty w Przystań Hotel&Spa prowadzi certyfikowany w Danii facylitator psychologii pozytywnej metodą Lego Serious Play, Piotr Ambroziak.

Warto zamienić nudne spotkania z prezentacjami z setkami slajdów, wykresów i tabelek na inspirujące, kreatywne warsztaty pełne zaangażowania wszystkich uczestników. 

Newsletter
Abonnieren Sie unseren Newsletter
Diese Website verwendet Cookies.

Durch den Besuch akzeptieren Sie unsere Cookie-Politik, nach Ihren Browser-Einstellungen. Mehr in der Datenschutzerklärung.

OK, schließen